Κυριακή 13 Φεβρουαρίου 2011

Παναθηναϊκός - ΑΕΚ: 3-1 (Τελικό)

ΔΕΙΤΕ ΤΗΝ ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Η κούρσα του Καντέ και η εκτέλεση του Σισέ "τελείωσαν" (3-1) την ΑΕΚ που απειλούσε να ανατρέψει το σκηνικό μετά το γκολ του Σκόκο, στο χορταστικό ντέρμπι του ΟΑΚΑ.

To ότι ο Παναθηναϊκός θα είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων και θα προσπαθούσε να παίξει ποδόσφαιρο κατοχής της μπάλας έγινε σαφές από την ανάγνωση των ενδεκάδων των δύο ομάδων...

Η ΑΕΚ, χωρίς Σκόκο και Μπλάνκο στο αρχικό σχήμα της, είχε καθαρά αμυντικούς προσανατολισμούς και ως κύριο στόχο να δυσκολέψει τον Παναθηναϊκό στην κυκλοφορία της μπάλας.
11o λεπτό: Ώραία σέντρα του Βύντρα από δεξιά, κεφαλιά χωρίς δύναμη του Σισέ, μπλοκάρει ο Σαχά.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

17ο λεπτό: Σου του Λέτο έξω από την περιοχή, χωρίς πρόβλημα ο Σάχα.

23ο λεπτό: Ο Ιωαννίδης μπαίνει στην περιοχή, σουτάρει με το αριστερό, σταθερά και πάλι ο Σάχα.

29ο λεπτό: Σουτ του Μίτσελ από το ύψος της περιοχής, η μπάλα ελάχιστα εκατοστά άουτ.

32ο λεπτό: Ωραία μπαλιά του Καραγκούνη με το αριστερό, ο Σισέ κατεβάζει αλλά σουτάρει χωρίς δύναμη. Ο Σάχα διώχνει σε κόρνερ.

34ο λεπτό: Κόρνερ του Μίτσελ, κεφαλιά του Λυμπερόπουλου στο πρώτο δοκάρι, η μπάλα άουτ.

43ο λεπτό: Ο Ντιόπ μαρκάρει αντικανονικά τον Σιμάο, οι πράσινοι διαμαρτύρονται για δεύτερη κίτρινη, το ριπλέι δεν τους δικαιώνει.

44ο λεπτό: ΓΚΟΛ για τον Παναθηναϊκό! Από σύγχυση στην περιοχή της ΑΕΚ, ο Σαριέγκι βγάζει με κεφαλιά μόνο του τον Κατσουράνη. Ο Πατρινός μέσος σκοράρει αλλά δεν πανηγυρίζει.

51ο λεπτό: ΓΚΟΛ για τον Παναθηναϊκό. Εξαιρετικό σλάλομ και ασίστ του Σισέ, άπιαστο πλασέ του Βύντρα, 2-0.

54ο λεπτό: Ασίστ του Λέτο στον Σισέ. Ο Γάλλος προλαβαίνει τον Σάχα αλλά πλασάρει άουτ.

59ο λεπτό: ΓΚΟΛ για την ΑΕΚ. Ο Σκόκο πιάνει στον ύπνο την άμυνα του Παναθηναϊκού και μειώνει με πλασέ. Η φάση ξεκινάει από φάουλ του Μανωλά στον Λέτο που δεν σφυρίζει ο Παμπορίδης.
65ο λεπτό: Διώξιμο του Σάχα στρώνει την μπάλα στον Σισέ. Ο Γάλλος σουτάρει με δύναμη αλλά ο Αργεντίνος τερματοφύλακας επεμβαίνει.

67ο λεπτό: Σέντρα του Καράμπελα, κεφαλιά του Μπαχά από κοντά, η μπάλα μόλις άουτ.

73ο λεπτό: Σέντρα του Καράμπελα, σουτ στην κίνηση του Μπλάνκο, η μπάλα στα σώματα.

75ο λεπτό: Γκολ για τον Παναθηναϊκό. Ο Καντέ προωθείται και δίνει εξαιρετική πάσα στον Σισέ. Σουτ του Γάλλου με τη μία, 3-1.

78ο λεπτό: Ο βοηθός Σωτηρόπουλος ανακόπτει με ανύπαρκτο οφ-σάιντ τον Μπλάνκο πριν πλασάρει τον Τζόρβα.

82ο λεπτό: Σέντρα του Καράμπελα,στην πορεία της μπάλας ο Μπαχά, πολύ ψηλά άουτ η προβολή.

90ο λεπτό: Σουτ του Μπαχα, βγάζει ο Τζόρβας.

ΜVP

Πρακτικός όσο δεν παίρνει ο Τζιμπρίλ Σισέ στην επανάληψη. Με την εξαιρετική του επέλαση και την ασίστ έδωσε το δικαίωμα στον Βύντρα να γράψει το 2-0 ενώ στο 75' τελείωσε οριστικά το ματς διαμορφώνοντας το τελικό 3-1.